Blog

Żaluzje pionowe to niezbędny element nowej aranżacji wnętrz

Historycy uważają, że prototypem żaluzji pionowych są zasłony materiałowe, które zdobiły wejścia do średniowiecznych zamków w Europie. Jednak żaluzje pionowe w swoim współczesnym wyglądzie przypominają odległych przodków tylko zasadą działania. Nowoczesne technologie umożliwiły stworzenie produktów, które poważnie konkurują ze zwykłymi zasłonami.

Żaluzje pionowe to proste i efektowne osłony okienne

Żaluzje pionowe są łatwe w obsłudze. W tym celu najczęściej używa się jednej linki i jednego łańcucha. Pierwsza służy do otwierania lub zamykania produktu przesłaniającego światło w kierunku całej przestrzeni okiennej, a druga do regulacji lameli, w celu ustawienia pożądanego strumienia świetlnego, który będzie wnikał do wnętrza.

Lamele mogą przesuwać się względem gzymsu w prawo lub w lewo, całkowicie otwierając okno. Istnieją również modele, które otwierają się od środka do krawędzi. Na dole lamele połączone są linką z ciężarkami. Żaluzje pionowe najczęściej spotykane są we wnętrzach preferujących nowoczesne trendy. Projektanci stylu high-tech i minimalistycznego często preferują właśnie takie opcje. Będą dobrze wyglądać w salonie, sypialni, kuchni, łazience, a nawet pokoju dziecinnym.

Zalety żaluzji pionowych

Z każdym dniem rośnie liczba wnętrz, w których do dekoracji okien wykorzystywane są pionowe żaluzje materiałowe. Wydawałoby się, że to zwykłe pionowe pasy tkaniny, prosta forma, ale to w nich tkwi genialna estetyka żaluzji. Można je łatwo wkomponować we wnętrze domu oraz w biznesowe otoczenie biur. Cechy konstrukcyjne tych osłon okiennych pozwalają mówić o ich wysokiej funkcjonalności. Jednym ruchem ręki uda się przesunąć lamele w lewą lub prawą stronę, z obu stron, otworzyć lamele na całym obwodzie okna lub szczelnie je zamknąć. Strumień światła jest delikatnie rozpraszany na całym obwodzie pomieszczenia w potrzebnej intensywności.

Tkanina użyta na lamele jest zaimpregnowana mieszanką przeciwwilgociową i pyłoszczelną. Ponadto jest odporna na wysokie temperatury. U producenta można znaleźć szeroki wybór rozwiązań kolorystycznych, od monochromatycznych po tkaniny z różnymi nadrukami. Wybór harmonijnego odcienia do wykończonego wnętrza nie będzie trudny.

Znaczenie żaluzji pionowych

Znając pewne sztuczki projektowe, można zastosować żaluzje pionowe z maksymalnymi korzyściami dla bezpiecznej aranżacji wnętrza mieszkania lub domu:

  • Długie paski lameli od sufitu do podłogi wizualnie podwyższą niskie sufity.
  • Kolor i faktura lameli wprost proporcjonalnie wpływa na optyczną szerokość otworu okiennego. Prawidłowo dobrane całkowicie zmienią wizualną percepcję geometrii nie tylko okna, ale całego pomieszczenia.
  • W przeciwieństwie do swoich przodków, którzy nie będą już w stanie zadziwić swoją wyjątkowością, obecne niestandardowe żaluzje, w których listwy mogą powtarzać kształt np. półkola potrafią zaskoczyć urokliwą osobowością i oryginalnością.
  • Aby produkt przez długi czas nie wymagał żmudnego czyszczenia, wystarczy przetrzeć lamele czystą, suchą szmatką i nie pojawią się nieefektowne zabrudzenie. Łatwo łączą się z innymi elementami dekoracyjnymi, dając w efekcie szykowne zestawienia, nawet z zasłonami i firankami.

Żaluzje pionowe zapewniają doskonałą ochronę przed jasnym światłem. Dzięki szerokiej gamie opcji użytkownicy mogą dowolnie dopasować konstrukcję osłony przeciwsłonecznej. Wystarczy ustawić lamele tak, aby znajdowały się pod odpowiednim kątem. Na przykład, aby wpuścić do środka tylko trochę światła. Lub ustawić je w taki sposób, aby światło w ogóle nie przenikało do środka. Ta druga opcja jest wygodna na wieczór i noc, dzięki czemu można bezpiecznie zasnąć i nie obudzić się z powodu jasnego światła przejeżdżających samochodów, latarni ulicznych i innych źródeł światła.

Profi

Profi