Blog

Żaluzje pionowe – ciekawy rodzaj osłony okiennej

Jeśli chodzi o żaluzje okienne, najchętniej wybierane są tradycyjne modele, w których lamele znajdują się w pozycji poziomej. Warto jednak nadmienić, że na rynku dostępne są także tzw. wertikale, czyli żaluzje pionowe, Również i tego typu żaluzje mogą sprawdzić się, gdy chodzi o całkowite albo częściowe zaciemnienie pokoju. Oczywiście także nowoczesne wertikale mogą być bardzo dekoracyjne.

Typowe żaluzje pionowe to dość prosta, a przy tym atrakcyjna dla oka konstrukcja, która składa się z szyny z mechanizmem sterującym oraz lameli, które wiszą w pozycji pionowej. Lamele w przypadku żaluzji pionowych wykonywane są z różnych materiałów – zarówno z metalu, jak i z PCV. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się obecnie także klasyczne drewniane żaluzje pionowe, które dodają interesującego charakteru każdemu wnętrzu. Lamele w żaluzjach pionowych połączone są na dole łańcuszkiem, wyposażone są także w specjalne obciążniki.

Gdzie pionowe żaluzje są najbardziej popularne? Rozwiązanie to jest często wykorzystywane, gdy chodzi o montaż osłon przy oknach wielkopowierzchniowych. Typowe dla nowoczesnej architektury duże przeszklone powierzchnie są bardzo dekoracyjne, jednak wiosną i latem mogą być też dość problematyczne ze względu na promieniowanie słoneczne. W takim przypadku dobrze dobrane pionowe żaluzje z porządnego materiału to najlepsze rozwiązanie, które ochroni przed słońcem oraz spojrzeniami przechodniów. Ogromnym atutem wertikali jest fakt, że pozwalają one na regulację dopływu światła słonecznego.

Nowoczesne żaluzje pionowe mają następujące zalety:

  • można wygodnie ustawić kąt nachylenia lameli i tym samym dostosować ilość wpadającego do wewnątrz światła,

  • ze względu na swoje gabaryty żaluzje pionowe mogą zostać wykorzystane nie tylko jako osłona okienna, ale także i jako element dzielący pomieszczenie;

  • w grę wchodzi zarówno montaż sufitowy, jak i naścienny;

  • ze względu na szeroki wybór tkanin, można zdecydować się na żaluzje pionowe idealnie dopasowane do stylu, w jakim utrzymane jest dane wnętrze,

  • decydując się na drewniane żaluzje, wybieramy rozwiązanie bardzo łatwe do utrzymanie w czystości.

Profi

Profi