Blog

Rolety plisowane do okien prostokątnych i świetlików

Rolety plisowane to zaawansowany technologicznie projekt, a jednocześnie prosty system dekoracji okien. Plisy to tkanina antystatyczna ułożona w specjalne fałdy, zamocowana między dwoma profilami. Te rolety okienne zacieniają, chronią przed słońcem są realną alternatywą dla tradycyjnych osłon poziomych i pionowych. Uniwersalność zastosowania to główna zaleta tych rolet wśród innych rodzajów ochrony przeciwsłonecznej. Plisy montuje się na oknach prostokątnych, trapezowych i łukowych. Świetnie nadają się do okien dachowych w każdym stylu architektonicznym.

Plisy okienne – przeznaczenie

Aby stworzyć odpowiedni poziom prywatności, uzyskać komfortowy stopień doświetlenia i ochrony przed nadmiernym słońcem przydadzą się piękne, wygodne, funkcjonalne plisy okienne. Dzięki zaletom rolet plisowanych istnieje możliwość zamontowania ich na oknach dowolnego kształtu, od standardowych prostokątnych po złożone trapezowe, trójkątne, półkoliste i łukowe. Montaż odbywa się na ościeżnicy, w otworze okiennym, nad otworem ściennym lub do sufitu, mocowanie bez wiercenia na otwieranych skrzydłach. Sterowanie możliwe jest za pomocą uchwytu, linki, łańcuszka lub automatycznie (pilot, przycisk).

Wolnowiszące plisy okienne

Wolnowiszące modele plis są szeroko stosowane na oknach pionowych, przeznaczone do zasłaniania całego otworu lub do montażu w otworze okiennym. Nie zaleca się stosowania na skrzydłach rozwierno-uchylnych lub oknach dachowych. Sterowanie wolnowiszącymi modelami rolet plisowanych możliwe jest za pomocą łańcuszka lub sznurka.

Rolety plisowane do okien dachowych

Plisy pomagające stworzyć przytulną atmosferę na poddaszu, latem ochronią przed palącym słońcem i światłem, zimą i jesienią doświetlą. Plisy okienne z tej serii przeznaczone są do montażu na oknach pochyłych i dachowych o kącie nachylenia do 60°. Są to modele naciągowe o jedynym prostokątnym kształcie z obowiązkowym mocowaniem konstrukcji od góry i od dołu.

Plisy do świetlików

Rolety plisowane do świetlików różnią się od konwencjonalnych modeli obecnością dodatkowego bocznego sznurka napinającego, który zapobiega zwisaniu tkaniny. Płótno można przesuwać poziomo w górę lub w dół za pomocą specjalnego uchwytu lub innymi metodami zarządzania. Plisy są odpowiednie do świetlików o kącie nachylenia do 90 stopni. Są znacznie łatwiejsze w obsłudze w przypadku wysokich okien i często są tańsze niż specjalne rolety materiałowe do okien w dachu. Możliwości tych systemów w zależności od kształtu świetlika, kąta jego nachylenia oraz wysokości stropów są niemal nieograniczone.

Rolety plisowane dzień-noc

W plisowanych modelach dzień-noc stosuje się dwie tkaniny, z których jedna z nich to tkanina zaciemniająca, druga to lekka prześwitująca, która zastępuje tradycyjny tiul. Za pomocą dwóch tkanin, które różnią się funkcją, łatwo obsługiwać oświetlenie. Jedna z tkanin z reguły jest dość gęsta i służy do ochrony przed ostrym słońcem i nadmiernym nagrzewaniem pomieszczenia, druga tkanina jest znacznie bardziej przezroczysta, służy do ozdabiania okien zimą, a także wieczorem. Plisy okienne dzień-noc montuje się tylko na oknach prostokątnych, można nimi sterować zarówno za pomocą sznurka, łańcuszka lub zasilania elektrycznego. Pociągnięcie uchwytu w górę lub w dół podnosi lub opuszcza plisowaną tkaninę. Rolety plisowane dzień-noc świetnie sprawdzają się przy dużych panoramicznych oknach, a dzięki zastosowaniu dwóch tkanin z powodzeniem mogą zastąpić zwykłe firanki.

 

Profi

Profi