Blog

Roletki materiałowe doskonale sprawdzają się w aranżacji różnych pomieszczeń

Roletki materiałowe to jeden z najbardziej stylowych, prostych i praktycznych sposobów na piękne udekorowanie okna. Z założenia jest to pojedynczy kawałek tkaniny, mocowany na osobnym skrzydle lub zakrywający cały otwór okienny. Taka osłona może być mocowana na różnych wysokościach, a w razie potrzeby zwija się w rolkę, która jest prawie niewidoczna na tle ramy.

Cechy wyboru roletek materiałowych

Roletki materiałowe są dość uniwersalne, pasują do każdego pomieszczenia i mają połączone zalety rolet i zasłon:

 • Ochrona przeciwsłoneczna
 • Ograniczenie widoku z ulicy i regulowanie dostępu światła słonecznego
 • Zwartość: zajmują mało miejsca, całkowicie uwalniając parapet
 • Trwałość i łatwość konserwacji (wystarczy je odkurzyć, a specjalny antystatyczny i przeciwpyłowy impregnat do tkanin nie pozwala na zabrudzenie roletek i zwiększa ich trwałość)

Wyglądają znacznie bardziej dekoracyjnie niż klasyczne rolety, a to ma znaczenie przy tworzeniu wnętrza zaprojektowanego w określonym stylu. Między innymi rolety świetnie prezentują się na oknach plastikowych, które stały się tak popularne. Przy wyborze roletek materiałowych trzeba zwracać uwagę nie tylko na kolor i wzór, ale także na oznaczenie przepuszczalności światła.

W zależności od stopnia przepuszczalności światła rozróżnia się następujące rodzaje tkanin:

 • Standard – półprzezroczysty, rozproszony, ale przepuszczający strumień świetlny.
 • Dimout – tkane rolety dobrze zacieniają pomieszczenie, częściowo przepuszczając światło.
 • Blackout – termoizolacyjne rolety wielowarstwowe, całkowicie nieprzezroczyste.
 • Dzień-noc – wolnowiszące roletki z tkaniny, w której naprzemiennie występują nieprzejrzyste i półprzezroczyste paski.

Roletki materiałowe w różnych stylach wnętrz

Ten rodzaj osłony może być stosowany samodzielnie, całkowicie samowystarczalny lub w połączeniu z tradycyjnymi elementami tekstylnymi. Mogą być dość neutralne lub pełnić rolę koloru akcentującego.

 • Do stylu ekologicznego i wnętrz w stylu etnicznym i prowansalskim idealnie nadają się bawełna, perkal lub len – tkaniny o umiarkowanej gęstości i przyciemnieniu światła lub standardowe.
 • W nowoczesnym salonie z kinem domowym odpowiednie będą osłony zaciemniające, które nie tylko ozdobią wnętrze, ale mogą również stworzyć całkowite zaciemnienie.
 • Do wnętrza w stylu klasycznym odpowiednie są roletki materiałowe wykonane z grubej tkaniny lub bambusa.

Roletki materiałowe można z powodzeniem stosować w kuchni, najważniejsze jest to, aby były wykonane z tkaniny screen (niepalne włókno szklane) lub aby tkanina została poddana specjalnej impregnacji w celu zwiększenia odporności termicznej i na wilgoć. Ogromna liczba kolorów i tekstur. A także rolety są typu otwartego i zamkniętego, z powierzchnią odbijającą słońce i odporną na wiatr, z mechanizmem łańcuchowym i napędem elektrycznym, a to tylko niewielka lista odmian.

Profi

Profi