Blog

Naturalne wnętrze – najnowsze trendy w designie

W trendach wnętrzarskich ostatnich lat dominowała stylistyka industrialna i mid-century modern. Rok 2020 przyniósł zmiany! Pojawiają się nowe trendy, w których na pierwszy plan wysuwają się motywy naturalne i eko.

Wnętrze rustykalne w nowej odsłonie

Aktualne trendy mogą kojarzyć się z motywami rustykalnymi, lecz poziom surowości jest w tym przypadku dużo mniejszy. Wnętrze powinno być przytulne, utrzymane w ciepłych kolorach ziemi. Liczy się zastosowanie materiałów naturalnych. Z pewnością sprawdzi się naturalne drewno, kamień, szkło, solidna bawełna. Taki dobór materiałów daje duże pole do popisu, gdy chodzi o design. Coraz częściej wybierane są meble tworzone na zamówienie lub akcesoria hand made. Artystyczne, oryginalne podejście widać chociażby na przykładzie designerskich stoliczków z pni drzew – ostatnio bardzo popularnych. Istotnym elementem wyposażenia są również rośliny domowe, zwłaszcza monstery, fikusy czy palmy lub rośliny oczyszczające powietrze. W zwiażku z tym trendem powstają ciekawe pomysły aranżacji roślin – wiszące donice czy lampy z doniczkami.

Naturalne motywy we wnętrzu

Na obiciach pojawiają się wzory marynarskie lub tradycyjne. Ważnym akcentem są również motywy botaniczne, widoczne na ścianach czy tekstyliach. Popularność zyskują tapety pokryte zielonymi lub kwiatowymi wzorami. Motywy na kafelkach nawiązują do estetyki naturalnego kamienia, marmuru lub lastryko. Dopełnieniem mogą być meble wypoczynkowe o obiciach w odcieniach koloru piaskowego czy kremowego. Częstym wyborem są kanapy i fotele o zaokrąglonych bokach, zamiast kanciastych modeli nowoczesnych, popularnych w poprzednich sezonach.

Naturalny trend nie jest opisywany w sztywnych ramach. Ostateczny efekt może być różnorodny, od marynarskiego, poprzez loftowy po eklektyczny. Na pierwszy plan wysuwa się ekologia i wykorzystanie surowców jak najmniej przetworzonych, zdatnych do ponownego wykorzystania. Jednocześnie, takie elementy wyposażenia są bardzo trwałe i mogą posłużyć przez długie lata. Gdy chodzi o rozwiązania okienne, warto sięgać po drewniane żaluzje czy rolety w stylu rzymskim.

Profi

Profi

Leave a Comment