Blog

Markizy na tarasy i balkony

Niezbędnym warunkiem efektywnego wypoczynku na tarasie czy balkonie jest umiejętność stworzenia najbardziej komfortowych warunków. Składane zadaszenia, czyli markizy są kompaktowe, lekkie i pozwalają racjonalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i są w stanie wykonać kilka zadań jednocześnie.

Jakie zadania spełniają markizy?

  • Ochrona przed słońcem. Głównym przeznaczeniem wszelkiego rodzaju markiz materiałowych jest zacienianie, a różnorodność istniejących konfiguracji pozwala na zastosowanie takich elementów przy projektowaniu werand, tarasów i przestrzeni kafejek letnich, do montażu na oknach, drzwiach i balkonach.
  • Ochrona przed warunkami atmosferycznymi. Markizy są impregnowane specjalną substancją, która nadaje tkaninie właściwości hydrofobowe i chroni ją przed pojawieniem się pleśni i grzybów.
  • Dekoracja elewacji. Wszechstronność wzorów i rozwiązań kolorystycznych pozwala wybrać najlepszy rodzaj produktów dla każdego stylu architektury i ozdobić elewację, nadając jej atrakcyjności i szczególnego europejskiego uroku.
  • Reklama. Markiza materiałowa markiz jest idealną podstawą do nanoszenia obrazów reklamowych lub napisów, które pomagają przyciągnąć uwagę, ale nie są zbyt nachalne.

Rodzaje i klasyfikacja markiz

W zależności od cech mechanizmu chowania markizę można podzielić na dwa typy:

  • Otwarte. Te chowane markizy są najbardziej popularne i mają prostą konstrukcję, sprawdzoną przez wiele lat eksploatacji. Za działanie takich zadaszeń odpowiedzialny jest mechanizm dźwigniowy, który zapewnia opuszczenie tkaniny i jej naprężenie. W stanie zamkniętym markiza jest nawinięta na bęben.
  • Kaseta. Ze względu na obecność specjalnego pudełka ochronnego (kasety), które po zamknięciu chroni tkaninę i bęben przed czynnikami zewnętrznymi, zamknięte markizy przewyższają produkty o otwartej konstrukcji pod względem niezawodności i trwałości.

Zgodnie z przestrzennym układem tkaniny markizy chowane dzielą się na:

  • Pionowe. Takie modele są instalowane na dowolnej pionowej powierzchni, a podczas ich otwierania tkanina jest rozwijana od góry do dołu wzdłuż pionowych prowadnic, co zapewnia zacienienie wymaganej powierzchni na całym obszarze.
  • Poziome. Zgodnie ze swoją konfiguracją, ten rodzaj markizy jest dokładnie reprezentowany przez markizy chowane o zasięgu poziomym lub przez małe daszki umieszczone nad oknami.
  • Boczne. Wykonane w formie stylowej przegrody z tkaniny, służącej do zacieniania przed ukośnym światłem słonecznym oraz w procesie zagospodarowania przestrzennego.

Rodzaj sterowania i opcje dodatkowe markiz

Markizy mogą być obsługiwane zarówno ręcznie, jak i automatycznie. Aby zapewnić komfortową obsługę najczęściej stosuje się automatykę, w której wysuwany daszek wyposażony jest w silnik elektryczny. Aby zapewnić większą funkcjonalność i trwałość markizy chowane mogą być również wyposażone w czujniki, które dodatkowo automatyzują proces sterowania i chronią system przed niekorzystnymi wpływami zewnętrznymi i nadmiernymi obciążeniami. A także czujniki wiatrowe zwiększające stabilność konstrukcji. Zalety markiz to: niska waga, łatwość instalacji i użycia, szeroki zakres zastosowania, atrakcyjny design, niezawodność i trwałość.

Profi

Profi