Blog

Jak urządzić poddasze?

Poddasze może być zaaranżowane w sposób bardzo przytulny. Pod spadzistym dachem urządzić można nie tylko część pomieszczeń, ale nawet całe mieszkanie. Jak urządzić poddasze, by dobrze się mieszkało?

Mieszkanie na poddaszu

Czy urządzenie całego mieszkania na poddaszu jest możliwe? Jak najbardziej. Wiele zależne jest od typu i zaostrzenia spadów. Gdy spady są ostre warto zrezygnować ze ścian działowych, a zamiast tego zastosować niskie ścianki oddzielające lub po prostu odpowiednio rozlokować meble. Dotyczy to zwłaszcza poddasza w domu z dachem czterospadowym. Oczywiście brak ścian działowych dotyczy wyłącznie części wypoczynkowej i funkcjonalnej, jak kuchnia i salon.

Nie każde poddasze jest jednak takie samo. W przypadku dachów dwuspadowych aranżacja poddasza nie sprawia większych problemów. Z reguły tylko część ścian wymaga zastosowania okien dachowych. Niewielkie pomieszczenia, jak łazienka, sypialnie czy kuchnia można umiejscowić właśnie w części z ukośnym sufitem. Tymczasem salon i jadalnia mogą zostać urządzone w pomieszczeniach o odpowiednim oświetleniu.

Niewielkie poddasze użytkowe

Dużo prościej przedstawia się sprawa aranżacji poddasza użytkowego, w którym znajdzie się wyłącznie część pomieszczeń. Na poddaszu często urządzane są sypialnie dziecięce, bawialnia czy biuro. Warto pamiętać, by biurka umiejscowić w pobliżu okien. Pozwala to cieszyć się światłem dziennym o odpowiednim natężeniu.

Jakie dekoracje okienne zastosować na poddaszu? Oczywiście polecane są przede wszystkim rolety dachowe. Należy pamiętać, by rolety wykonane były z materiału dobrze przepuszczającego światło. W niektórych przypadkach zaleca się rezygnację z dekoracji okien. Dotyczy to na przykład pomieszczeń, w których dostęp światła jest szczególnie utrudniony.

Natomiast w miejscach, gdzie kąty spadowe są ostre, warto dodatkowo zabezpieczyć się przed słońcem i zastosować odpowiednie rozwiązania okienne. W przeciwnym razie w upalne dni wysokie temperatury mogą być bardzo odczuwalne.

 

Profi

Profi