Blog

Domek w górach, czyli wnętrze w stylu góralskim

Górskie krajobrazy, szemrzące strumyki, piękno natury – takie widoki roztaczają się z okien Twojego góralskiego domku letniskowego? Spraw, by jego wnętrze zachwycało równie mocno. Jak urządzić domek w górach?

Jak urządzić góralski domek letniskowy?

O ile domki letniskowe nad morzem służą głównie latem, wnętrze góralskie powinno zachęcać do odpoczynku także zimą. Domki góralskie tradycyjnie wykonane są głównie z drewna. Również wnętrze wykończone jest drewnem, co prezentuje się doskonale. Warto jednak pamiętać, że styl góralski stale się zmienia. Nowoczesna stylistyka góralska przejawia się najlepiej w aranżacjach rustykalnych, surowych. Coraz częściej w tym zestawieniu pojawia się także odrobina elementów loftowych. Wszystko to, sprytnie połączone, komponuje się przepięknie.

Meble i zdobienia w stylu góralskim

Styl podhalański jest szczególnie ozdobny, dlatego w tym rejonie polskich gór podziwiać można domy niezwykle malownicze. Z drugiej strony prostota drewna, naturalne dodatki w postaci skór i futer, a także kamienne fundamenty równoważą całość, dzięki swej surowości. Surowość ta staje się coraz bardziej widoczna. Futra, prawdziwe lub sztuczne, zestawiane są z ciosanymi meblami o jak najprostszej formie. Zakonserwowany pieniek drewna może posłużyć jako stolik, a niewielkie odłamki jako podstawki pod świece. W nowoczesnych domkach góralskich coraz częściej widuje się także łóżka wykonane z drewnianej palety i inne dodatki, zazwyczaj spotykane we wnętrzach industrialnych. W takiej aranżacji niesamowicie prezentują się unikalne ozdoby, takie jak narty i kijki retro zawieszane na ścianach. W ich sąsiedztwie warto zaprezentować stare mapy, retro fotografie lub urywki z gazet. Całość zapiera dech w piersiach!

Warto pamiętać o dobranych aranżacjach okiennych. We wnętrzu nowoczesnym sprawdzą się delikatne rolety rzymskie, natomiast w miejscach bardziej tradycyjnych prym wiodą białe firanki ze zdobieniami. Aby dobrać najlepsze dekoracje okienne, rolety materiałowe, markizy czy też rolety antywłamaniowe – skorzystaj z oferty PROFI-ROL.

Profi

Profi