Blog

Co rolety plisowane wnoszą do wnętrza?

Kiedy zaczynasz dekorować okna we wnętrzu konkretnego pokoju, prawdopodobnie chcesz wybrać coś wyjątkowego i oryginalnego. Jednocześnie najbardziej niezawodnego i zajmującego minimalną powierzchnię użytkową. Coś lekkiego, a jednocześnie chroniącego przed palącym słońcem. Warto zwrócić uwagę na rolety plisowane, które nie tylko chronią okna przed światłem i jasnymi promieniami, ale także nadają pomieszczeniu bardzo wyrafinowany i stylowy wygląd.

Designerskie rolety plisowane

Rolety plisowane to bardzo lekki, estetyczny design, zewnętrznie przypomina plisowaną spódnicę, która jest przymocowana do specjalnych profili aluminiowych. Plisy stały się w naszych czasach dość powszechne, mimo że zostały wynalezione dawno temu. Stało się to na początku lat 80 ubiegłego wieku gdzieś w Niemczech. Takie osłony można było znaleźć niemal w każdym domu i na każdym oknie.

Zewnętrznie rolety plisowane przypominają żaluzje z poziomymi lamelami. Różnica między nimi polega na tym, że w produkcji nieużywane jest aluminium ani plastik, ale płótna wykonane ze specjalnej plisowanej tkaniny. Zaawansowane technologicznie maszyny układają tkaninę w małe fałdy, dzięki czemu plisa zachowuje swój charakterystyczny kształt przez długi czas i jest dość plastyczna.

Charakterystyczną cechą tej technologii jest to, że podczas montażu rolet plisowanych tworzą one zgrabne, małe stosy. Dlatego nie zajmują dużo miejsca i są prawie niewidoczne. Nawiasem mówiąc, jest to jeden z najbardziej kompaktowych dostępnych obecnie systemów ochrony przeciwsłonecznej. Jednocześnie rolety plisowane mają najbardziej elegancji wygląd.

Obsługa rolet plisowanych

Podnoszenie i opuszczanie rolet plisowanych odbywa się za pomocą uchwytu sterującego zainstalowanego na dolnym profilu, sznurka lub łańcuszka. Pokrętło sterujące to najszybszy i najbardziej praktyczny sposób na ustawienie osłony w pożądanej pozycji. Jeśli jednak produkty mają dużą wysokość, warto rozważyć metodę podnoszenia linową lub łańcuchową.

Na życzenie klienta rolety plisowane mogą być wyposażone w napęd elektryczny z panelem zdalnego sterowania. Dotyczy to trudno dostępnych miejsc, a także dużej liczby produktów w tym samym pomieszczeniu. Nowoczesne silniki stosowane w tych systemach są dość ciche i ekonomiczne, a także całkowicie bezpieczne.

Rodzaje mocowania w roletach plisowanych

Uniwersalność mocowań pozwala na montaż rolet plisowanych na absolutnie dowolnych oknach, a także ścianach i sufitach. Plisy najefektowniej i ergonomicznie wyglądają na każdym skrzydle okiennym. Jednocześnie produkty nie zwisają po złożeniu dzięki linom biegnącym wzdłuż boków i maksymalnie uwalniają parapet. To zdecydowany plus. Takie cechy osłon plisowanych pozwala na zastosowanie ich w zdobieniu okien o niestandardowych wymiarach i geometrii, w tym o łukowych, trójkątnych czy trapezowych kształtach.

Ogromny wybór materiałów, różne stopnie przepuszczalności, faktury i odcienie tkanin pozwolą wybrać dokładnie to, co idealnie będzie pasować do Twojego wnętrza. A nowe, zaawansowane technologicznie tkaniny z antyrefleksyjnym – lustrzanym wykończeniem zapobiegną nagrzewaniu się pomieszczenia i wyblaknięciu nowych mebli.

Rolety plisowane wykonane są z tkaniny o różnych właściwościach. Tkaniny są impregnowane specjalnymi środkami, dzięki czemu są odporne na blaknięcie i zapobiegają gromadzeniu się kurzu. Mimo to rolety można prać w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła lub proszku o neutralnym pH. Wysuszyć należy złożone produkty. Rolety plisowane posiadają wysoki stopień dekoracyjności i praktyczności. Wyglądają pięknie, mają różne kolory, a ich pielęgnacja jest dość prosta. Pod względem tkaniny stosuje się 100% poliester, jedwab lub satynę. Może być to materiał jedno lub wielowarstwowy. Im mniej warstw, tym więcej światła przepuszczają.

Profi

Profi