Blog

Rolety zewnętrzne zimą. Jak o nie dbać?

Rolety zewnętrzne to obecnie coraz częściej stosowane rozwiązanie, które można spotkać zarówno w prywatnych budynkach mieszkalnych jak i budynkach wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej. Poprawa bezpieczeństwa, dobre parametry izolacyjne, ochrona przed hałasem – to tylko niektóre argumenty, które przemawiają za montażem rolet zewnętrznych. Jeśli jednak chcecie, aby Wasze rolety zewnętrzne jak najdłużej funkcjonowały bez zarzutu, należy o nie odpowiednio dbać. Jest to szczególnie ważne w zimowe miesiące.

Bardzo ważne jest konsekwentnie usuwanie ze skrzynek rolet pokrywy śnieżnej. Śnieg jest niepotrzebnym obciążeniem dla całej konstrukcji rolety. A co jeśli dojdzie do powstania lodu na rolecie zewnętrznej? To wcale nie takie rzadkie zimą. Ciepłe powietrze z domu sprawia, że na pancerzu pojawia się para wodna. Pod wpływem niskich temperatury może dojść do zamarznięcia pary wodnej. Jak usunąć lód? Na szczęście to nic skomplikowanego! Najczęściej wystarczy jedynie unieść roletę o kilka centymetrów, aby lód po prostu odpadł.

Generalnie zimą należy dbać o to, aby nie doszło do sytuacji, w której pokrywa śnieżna ulegnie roztopieniu a później zamarznie wraz z roletą. Jednak co powinniśmy zrobić, jeśli dojdzie już do takiej sytuacji? Uwaga – absolutnie nie wolno otwierać rolety na siłę, bo może to spowodować poważne uszkodzenia całej konstrukcji. A tego nie pewno każdy wolałby uniknąć! Szczególną ostrożność należy zachować, gdy chodzi o rolety z napędem automatycznym. Przy próbie otwarcia ich na siłę silnik może się po prostu zepsuć. Bardzo ważne jest regularne odśnieżanie. Dobrze byłoby także włożyć kawałki styropianu w dwóch miejscach styku podłoża z roletą.

Zasadniczo dbanie o rolety zewnętrzne nie jest zbyt trudne. Trzeb być jednak konsekwentnym. My zdecydowanie zachęcamy Was do podjęcia tego trudu, ponieważ tylko właściwie zakonserwowane rolety będą Wam faktycznie służyć latami. Chroniąc rolety przed śniegiem i lodem zimą, możecie efektywnie unikać typowych awarii, do których dochodzi często w zimowych miesiącach.

Profi

Profi

Leave a Comment