Blog

Rolety czy żaluzje?

Okna to bardzo ważny element każdego budynku mieszkalnego. Nie tylko dodają charakteru fasadzie domu, ale także doświetlają pomieszczenia. Warto choćby z tego względu zadbać o odpowiednią aranżację okien w naszych domach. Coraz więcej osób decyduje się na montaż jakichś osłon okiennych – najczęściej są to żaluzje albo rolety. Które rozwiązanie będzie lepsze?

Zarówno żaluzje, jak i rolety są rozwiązaniem, które mogą stanowić zarówno uzupełnienie bardziej dekoracyjnych firan i zasłon, jak i być samodzielną osłoną okienną. W tym miejscu warto zaznaczyć, że obecnie można już bez przeszkód zamówić rolety i żaluzje w różnych wariantach kolorystycznych. Jeśli zatem chodzi o walory dekoracyjne, każdy może wybrać coś odpowiedniego. Jakie jednak są różnice pomiędzy żaluzjami a roletami?

Jeśli chodzi o żaluzje, można zdecydować się zarówno na klasyczne żaluzje poziome, jak i pionowe (często spotykane w pomieszczeniach biurowych). Klasycznym rozwiązaniem są żaluzje aluminiowe, które mają jednak tę wadę, że przy dużym nasłonecznieniu bardzo sie nagrzewają. Jednak zwolennicy naturalnych rozwiązań mogą zdecydować się obecnie także na ekologiczne żaluzje drewniane, które wyglądają świetnie w każdym pomieszczeniu. Dużą zaletą żaluzji jest fakt, że można zdecydować się na lamele o różnej szerokości. Dzięki temu, że można dowolnie sterować położeniem lameli, możliwa jest wygodna regulacja ilości wpadającego światła, aż do całkowitego zamknięcia żaluzji. Żaluzje mają tę zaletę, że ich czyszczenie jest naprawdę bardzo proste.

A jak wygląda sytuacja, gdy chodzi o rolety tekstylne? W tym przypadku można przede wszystkim liczyć na bardzo duży wybór różnych materiałów -od transparentnych aż po nieprzepuszczające w ogóle światła. Rolety, zwłaszcza rzymskie z charakterystycznymi fałdami, są bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku pomieszczeń, w których brak jeszcze wyrazistych dekoracji. Czyszczenie rolet nie jest zbyt trudne. W zależności od materiału można je albo przetrzeć wilgotną szmatką albo po prostu uprać w pralce.

Profi

Profi

Leave a Comment