Blog

Roleta wolnowisząca czy w kasecie? Co będzie lepsze?

Rolety materiałowe to coraz bardziej popularne rozwiązanie, jeśli chodzi o osłony okienne. Można ten fakt łatwo wytłumaczyć. Ostatecznie rolety materiałowe są bardzo estetyczne, skutecznie chronią przed nadmiarem promieni słonecznych w domu lub biurze, ich montaż nie jest skomplikowany, a obsługa nie nastręcza żadnych problemów. Roleta wolnowisząca czy w kasecie? Które rozwiązanie będzie dla nas lepsze?

W obu przypadkach mamy do czynienia z roletami tekstylnymi, w których tkanina jest po prostu nawijana na specjalną rolkę, kiedy chcemy podciągnąć roletę. Jeśli górna część rolety nie jest zabudowana, mówimy wtedy o rolecie wolnowiszącej. Jest to klasyczna forma tego rodzaju osłon okiennych, która jest bardzo chętnie montowane w przypadku większych okien. Rolety takie są stabilne, wygodne w obsłudze, doskonale nadają się także do zaciemniania powierzchni biurowych. Rolety wolnowiszące to bardzo dobre rozwiązanie, kiedy chodzi o osłonięcie dużych przeszkleń. Wystarczy jedna roleta wolnowisząca, nie trzeba montować obok siebie kilku równych rolet. A to wiele uławia.

Zasadniczą różnicą pomiędzy roletą wolnowiszącą a roletą w zabudowie jest sposób montażu obu tych osłon okiennych. Rolety wolnowiszące można zamontować do sufitu lub ściany, są to osłony, które zasłaniają całe wnęki okienne. Natomiast rolety z kasetą i prowadnicami należy zamontować osobno do każdego skrzydła okiennego. Po zwinięciu takiej rolety tkaniny jest dobrze osłonięta przez kasetę. To rozwiązanie nie tylko estetyczne, ale także praktyczne. Rzecz w tym, że kaseta skutecznie chroni materiał rolety przed zabrudzeniem, zwłaszcza przed zakurzeniem.

Wiele zależy od planowanej aranżacji okna. Jeśli w planach mamy powieszenie firany, wtedy roleta z kasetą będzie lepszym rozwiązaniem. Natomiast w przypadku, gdy to roleta ma być jedyną osłoną okienną, optymalnym rozwiązaniem będzie model wolnowiszący. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na rolety z kasetą czy też na osłony wolnowiszące, można wybrać modele z różnych tkanin, także podgumowanych. Dostępne są różne warianty kolorystyczne.

Profi

Profi