Blog

Jak zadbać o rolety zewnętrzne?

Rolety zewnętrzne to rozwiązanie, które cieszy się stale rosnącą popularnością. Nie ma w tym nic zaskakującego. Rolety zapewniają bezpieczeństwo, poza tym poprawiają izolację akustyczną oraz cieplną w budynku. Co istotne, rolety zewnętrzne są łatwe w montażu ich obsługa też nie jest zbyt problematyczna. Jeśli jednak zależy Wam na tym, aby dało się z Waszych rolet korzystać naprawdę długo, powinniście odpowiednio o nie zadbać.

Rolety zewnętrzne powinny być przede wszystkim we właściwy sposób czyszczone. To bardzo ważne dla ich prawidłowego funkcjonowania. Jeśli Wasze rolety mają napęd elektryczny, należy je oczywiście wyłączyć z sieci przed czyszczeniem. Kolejnym krokiem jest rozwinięcie pancerza rolety, chodzi o to, aby sprawdzić, czy nie ma na pancerzu drobnych cząstek, które mogłyby zarysować jego powierzchnię. Jeśli to konieczne, warto przetrzeć roletę miękką ściereczką z odrobiną łagodnego detergentu. Zasadniczo do czyszczenia rolety zewnętrznej można jak najbardziej wykorzystać myjkę ciśnieniową, jednak nie strumień wody nie powinien być zbyt silny.

Bardzo ważne jest także regularne mycie uszczelek. Eksperci są zdania, że uszczelki rolet zewnętrznych powinny być myte co najmniej raz do roku. To znakomity sposób, by zapobiec ich twardnieniu i kruszeniu się. Po myciu należy uszczelki nasmarować specjalnym preparatem pielęgnacyjnym – może to być jakiś preparat stosowany do pielęgnacji uszczelek samochodowych.

Nie tylko regularne czyszczenie rolet zewnętrznych jest istotne. Trzeb pamiętać także o tym, by co jakiś czas kontrolować ich ogólny stan technicznych. W tym przypadku wystarczy przeprowadzić dokładną kontrolę co 2-3 lata. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy pojawia się problemy z płynną pracą rolety. W takim przypadku należy od razy sprawdzić, co jest tego przyczyną. Warto podkreślić, że konserwacja rolet zewnętrznych nie jest zbyt skomplikowana. Systematycznie trzeba czyścić linki i paski, co raczej nie jest zbyt skomplikowanym zadaniem. Oczywiście można skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy, która oferuje tego rodzaju usługi. Ważne jest, aby działać systematycznie.

 

Profi

Profi

Leave a Comment