Blog

Jak dopasować roletę do okna w swoim mieszkaniu?

Nie da się zaprzeczyć, że rolety są bardzo popularną osłoną okienną. Ten fakt chyba dla nikogo nie jest zbyt dużym zaskoczeniem. Rolety są przystępne cenowo, można zdecydować się praktycznie na dowolny kolor i wzór. W praktyce oznacza to, że każdy może znaleźć roletę dla siebie. Jak jednak dopasować roletę do konkretnego okna? Co należy wziąć przy tym pod uwagę?

W pierwszej kolejności należy zastanowić się nad rolą rolety okiennej w danym wnętrzu. Jeśli szukasz po prostu dekoracji okiennej, możesz kierować się wyłącznie swoim gustem. Inaczej wygląda sytuacja, jeśli zależy Ci na tym, aby roleta zapewniała ochronę przed światłem. Na rynku dostępne są rolety tekstylne z różnych materiałów, które cechują się różną przepuszczalnością światła. Jeśli szukasz rolet do gabinetu lub sypialni, możesz zdecydować się chociażby na specjalny model zaciemniający, wykonany z podgumowanego materiału.

Bardzo ważny jest oczywiście kolor rolet okiennych. Zasadniczo rolety powinny pasować charakterem do konkretnego pomieszczenia. Jeśli szukasz rolet do pokoju dziecięcego, możesz postawić na ciepłe barwy jak np. żółty, czerwony lub pomarańczowy. Wskazane będą także rolety prezentujące różne motywy bajkowe. W sypialni z kolei sprawdzą się barwy działające w sposób wyciszający, mogą to być chociażby: zieleń, błękit, fiolet. Zastanów się też nad swoimi referencjami. Jeśli uważasz, że eksperymenty aranżacyjne to nie najlepszy pomysł, możesz zdecydować się na gładkie rolety w neutralnych odcieniach beżu, szarości lub kości słoniowej, które wyglądają elegancko w każdym wnętrzu.

Nie zapominajmy też o kwestach praktycznych. Przy wyborze rolet do swojego salonu lub innego pomieszczenia zdecydowanie musisz zwrócić uwagę na to, jak będą one montowane. Rolety mini, które montuje się na skrzydle okiennym, są przydatne w pomieszczeniach, w których okna są często otwierane np. w kuchni. Z kolei klasyczne rolety tekstylne, montowane na ścianie lub suficie, sprawdzą się w pomieszczeniach, które utworzone są rzadziej. Warto zwrócić uwagę także na to, jak można czyścić dany materiał rolety i czy jest on podatny na powstawanie zabrudzeń.

Profi

Profi

Leave a Comment