Blog

Czyszczenie rolet materiałowych. To nie takie trudne!

Rolety materiałowe to coraz bardziej popularne osłony okien. Niska cena, duża różnorodność oraz łatwy montaż to argumenty za tym, by zdecydować się na tego rodzaju rolety. Warto jednak podkreślić, że przy intensywnym użytkowaniu na roletach pokazują się zabrudzenia. Co zrobić, aby rolety w domy zawsze dobrze wyglądały? Bardzo ważne jest ich regularne czyszczenie. Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób czyści się rolety materiałowe.

Przede wszystkim należy ocenić, jaka bardzo zabrudzona jest roleta. To od stopnia zabrudzenia osłony okiennej zależy, jakich narzędzi i detergentów powinieneś użyć do ich czyszczenia. Zauważyłeś, że na Twojej rolecie zebrała się warstwa kurzu? Jeśli tak, zacznij od użycia odkurzacza. Zazwyczaj mimo regularnego odkurzania rolet z czasem pojawia się lekkie zabrudzenie. W takim przypadku przetrzyj roletę miękką mokrą szmatką, użyj odrobiny delikatnego detergentu. Po takim czyszczeniu należy dokładnie usunąć detergent.

Drobne zabrudzenia, które wynikają z zakurzenia, nie są żadnym problemem. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku rolet w łazience lub kuchni, na których pojawiają się często bardziej uporczywe zabrudzenia. Jak je usunąć? To także nic skomplikowane! Na rynku dostępne są rolety z materiałów, które można prać ręcznie. Przed praniem rolet należy usunąć z nich wszystkie elementy z plastiku i metalu.

Pamiętaj, że zawsze należy zwrócić uwagę na zalecenia producenta dotyczące czyszczenia. Jeśli nie znalazłeś instrukcji czyszczenia, bądź ostrożny. Warto w takim przypadku przetestować daną metodę czyszczenia na niedużym fragmencie rolety.

Zaraz po praniu rolety materiałowej należy ją jak najszybciej rozwiesić w oknie. To bardzo ważne, jeśli roleta ma zachować swój kształt. Roleta, jeśli tylko ją niezwłocznie zawiesisz, nie będzie miała zagięć. Musi jednak wisieć pionowo, a w jej dolnej części powinna znaleźć się specjalna listwa stanowiąca obciążenie. Jeszce jednak kwestia jest istotna. Rolety tekstylne można stosunkowo łatwo wyczyścić. Jednak pamiętajmy o tym, że zbyt częste, intensywne czyszczenie może uszkodzić strukturę materiału.

 

Profi

Profi

Leave a Comment